W ostatnich latach na rynku usług przewozowych oraz pocztowych coraz większe znaczenie zdobywają prywatne przedsiębiorstwa świadczące usługi kurierskie. Rynek ten rozwija się na tyle prężnie, że stanowi realne zagrożenie dla poczty, która do tej pory była zdecydowanym monopolistą w tej branży.

Usługi kurierskie

Jest to zjawisko dość oczywiste i rzec można całkiem normalne w sytuacji, gdy większość przedsiębiorstw zostaje prywatyzowanych a dodatkowo przedsiębiorcy mają coraz łatwiejsze wejście do tych sektorów przemysłu, które do tej pory były zarezerwowane dla państwa. Jednym z takich państwowych molochów była właśnie poczta, która jednak traci coraz bardziej na znaczeniu a w jej miejsce jak grzyby po deszczu rosną prywatne przedsiębiorstwa świadczące usługi kurierskie. Świadcząc usługi na rzecz zarówno podmiotów gospodarczych jak i prywatnych osób stają się bardzo ważnym ogniwem we współczesnej gospodarce.

Alternatywa dla Poczty

Dla drobnych przedsiębiorstw jest to całkiem korzystna alternatywa, kiedy korespondencje miejscową mogą za połowę ceny rozesłać do swych adresatów korzystając z usług firmy kurierskiej a przy okazji zyskują szybki czas dostarczenia przesyłki, gdyż należy pamiętać, że w przypadku poczty, zwykły list wysłany do tego samego miasta może iść nawet tydzień. Jako, że w dzisiejszym biznesie największą rolę odgrywa rozprzestrzenianie się informacji, czy ich przekazywanie toteż takie rozwiązanie zdecydowanie przypada do gustu coraz większej liczbie przedsiębiorców. Jest to dla nich bardzo korzystna sytuacja, dzięki której nie muszą korzystać z drogich a zarazem słabych jakościowo usług poczty. Mogą natomiast zrezygnować z utrzymywania własnych kurierów, oczywiście po przeanalizowaniu kosztów i zapotrzebowania na takie usługi, gdyż w pewnych przypadkach może się okazać, iż zatrudnienie na stałe własnego kuriera jest bardziej opłacalne.

Słowem Zakończenia

Reasumując. Korzyści, jakie płyną z rozwoju prywatnego sektora kurierskiego dla całej gospodarki, to dodatkowe miejsca pracy tworzone dla samych kurierów oraz stanowczy spadek cen usług kurierskich z jednoczesnym wzrostem, jakości świadczonych usług. Jak to zwykle bywa, rynek broni się sam i dzięki wejściu na rynek przewozowy czy transportowy prywatnego kapitału, wszyscy zyskaliśmy nareszcie możliwość wyboru z czyich usług będziemy korzystać.