Każdy, kto prowadził kiedykolwiek działalność gospodarczą przyzna, iż o wiele lepiej zdać się na usługi kurierskie niż tworzenie w swojej firmie zupełnie nowego działu odpowiedzialnego za transport przesyłek czy towarów. Oczywiście korzystanie z usług kurierskich świadczonych przez zewnętrzne firmy przy szeregu zalet ma także kilka swoich wad. Właśnie najważniejsze wady tego rozwiązanie będą tematem niniejszego artykułu.

kontrola nad transportem

Jedną z najważniejszych wad jest niemożność sprawowania bezpośredniej kontroli nad transportem. Po prostu należy w pełni zdać się, na jakość usług, które oferuje nam dana firma kurierska i mieć nadzieję, że pójdzie dobrze. Oczywiście w przypadku niepowodzenia spedycji towaru mamy możliwość dochodzenia swoich praw, jednak odzyskanie poniesionych kosztów to nic w porównaniu z ewentualną stratą kontrahenta. W przypadku, gdy transport realizujemy w oparciu o własny dział transportu mamy możliwość szybkiej reakcji na jakieś nieprzewidziane okoliczności. Przecież zawsze możemy wycofać transport o mniejszym dla nas znaczeniu po to, aby zrealizować transport dla ważniejszego, rzekłbym strategicznego klienta. W przypadku zaś zewnętrznej firmy przewozowej, może się okazać, iż nie jesteśmy dla nich kluczowym i w razie nagłych wypadków wcale nie wycofają innych transportów, aby zadbać o naszego kluczowego klienta.

jakość transportu

Koleją wadą jest fakt, iż nie mamy możliwości nadzorowania, jakości transportu. To znaczy nie mamy zbytniego wpływu na bezpieczeństwo przewożonych towarów. Oczywiście także i w tym przypadku przewoźnik ponosi odpowiedzialność materialną za towar, jednak każdy chyba przyzna rację, że robienie danej partii materiału po raz, któryś, bo transport był nie dość dobrze zabezpieczony zakrawa na kpinę.

korzyści zdecydowanie więcej

Niezależnie jednak od tych wad zawsze znajdą się chętni na usługi firm transportowych, gdyż takie rozwiązanie niesie za sobą liczne korzyści. Mądry biznesmen dobrze przekalkuluje czy ewentualne straty przewyższają korzyści a jeżeli okaże się, że nie to zaryzykuje i będzie korzystał z firm świadczących usługi kurierskie. Jeśli dodatkowo odpowiednio się zabezpieczy podczas podpisywania umów to nawet ewentualne straty powetuje sobie kilkakrotnie przewyższającym je odszkodowaniem.