Wielu przedsiębiorców w dzisiejszych realiach gospodarczych stoi przed bardzo trudnym wyborem czy zdecydować się na utrzymywanie własnego działu transportu czy może jednak lepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług firm kurierskich. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie da się niestety udzielić gdyż obydwa wyjścia mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim jednak każdy z wyżej wymienionych sposobów transportu towarów przeznaczony jest dla innej grupy odbiorców, czy to prywatnych czy też podmiotów gospodarczych.

Przesyłki Kurierskie

Jeśli chodzi o przesyłki kurierskie, to te skierowane są raczej do osób prywatnych oraz do przedsiębiorców, którzy z transportu towarowego nie są zmuszeni korzystać, na co dzień. Jeśli wysyłki muszą być wykonane raz w tygodniu to utrzymywanie własnej bazy samochodowej czy chociażby jednego samochodu jest zupełnie nieopłacalne, gdyż jego kupno oraz utrzymanie w należytym stanie wielokrotnie przerasta zyski, jakie płyną z transportu. Dla tego rodzaju przedsiębiorców najlepszym właśnie wyjściem jest korzystanie z usług kurierskich. Takie przesyłki kurierskie są zdecydowanie tańsze od własnego transportu przy założeniu oczywiście, że transport odbywa się rzadko, powiedzmy raz na tydzień. W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni do częstszego korzystania z usług kurierskich warto zastanowić się nad własnym środkiem transportu.

Wykorzystanie Zaplecza

Niejednokrotnie zdarza się tak, ze profil działalności gospodarczej niejako wymusza od firmy codzienny transport gotowych towarów do klienta a drodze powrotnej transport surowca do obróbki od klienta. W takim wypadku warto się zastanowić na własnym środkiem transportu ewentualnie na jakiś kontrakt z firmą świadczącą usługi kurierskie. O ile własny transport niesie za sobą wiele korzyści to korzystnie podpisana umowa z firma kurierską tez może być niezłym źródłem oszczędności, ale po kolei. Korzystając z własnego środka transportu możemy zawsze w razie braku towaru do transportu na nasze potrzemy świadczyć usługi kurierskie na, zewnątrz, co daje dodatkowe możliwości dochodu. Jednak korzystanie tutaj z usług zewnętrznych firm do przewozu towarów wydaje się być zdecydowanie lepsze, gdyż w przypadku wspomnianego wyżej braku zapotrzebowania na transport własny po prostu nie musimy przejmować, kto będzie utrzymywał tabor samochodowy w spoczynku. To już jest działki firmy świadczącej usługi kurierskie, która na pewno wszystko ma tak zorganizowane, aby nigdy nie mieć dłuższych przestojów.

Podsumowując

Jak więc widać decyzja o wyborze środka transportu towarowego zależy od wielu czynników, w tym także od zwykłej chęci lub niechęci zajmowania się pewnymi sprawami. Są po prostu tacy przedsiębiorcy, którzy wychodzą z założenia, aby każdy zajmował się tym, na czym zna się najlepiej a jako, że oni nie mają o transporcie pojęcia wolą zlecić go ludziom, dla których transport towarów nie ma żadnych tajemnic.